Problemy finansowe kontrahenta w księgach rachunkowych jednostki
Utrzymująca się wysoka inflacja oraz ciągły wzrost kosztów pracy i surowców wywierają ogromny wpływ na polskich przedsiębiorców. Wielu z nich musi korzystać z dodatkowego finansowania zewnętrznego, a niektórzy zmuszeni są do ogłoszenia upadłości.
Według danych głównego urzędu statystycznego w II kwartale 2023 r. odnotowano 97 przypadków upadłości podmiotów gospodarczych, czyli o 21,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Największy wzrost liczby upadłości odnotowano w przemyśle, usługach, zakwaterowaniu i gastronomii. Poza niepokojącym zjawiskiem wzrostu liczby upadłości zauważalny jest również spadek liczby nowo rejestrowanych przedsiębiorstw. Spadek ten zaobserwowano już we wszystkich sektorach gospodarki.
Utrata wartości należności
Następstwa kłopotów finansowych, a niejednokrotnie upadłość kontrahenta powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie w księgach rachunkowych. Zgodnie bowiem z art. 35b ustawy o rachunkowości (dalej uor) należy zaktualizować wartość należności uwzględniając stopień prawdopodobieństwa ich zapłaty. Odpis aktualizujący w przypadku dłużników postawionych w stan upadłości tworzy się do wysokości należności nieobjętej gwarancją lub innym zabezpieczeniem należności. W myśl art. 35b ust. 2 uor odpisy aktualizujące wartość należności zalicza się odpowiednio do pozostałych kosztów operacyjnych lub do kosztów finansowych, w zależności od rodzaju należności, której dotyczy odpis aktualizacyjny.
Jak dostrzec problemy kontrahenta
Choć wydaje się to oczywiste, nie każdy przedsiębiorca sprawdza przyszłego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta